Amacımız “Önce Yaya Önce İnsan”
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74. Maddesinde “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhaları ile belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.” Hükmü getirilmiştir.
Bu düzenleme ile artık ARAÇ SÜRÜCÜLERİ, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhaları ile belirlenmiş;
– Kavşak giriş ve çıkışlarında,
– Yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken YAVAŞLAMAK varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan YAYALARA DURARAK ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.
Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1700 yayayı kaybettiğimiz düşünüldüğünde mevzuata getirilen bu yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın arttırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması çok önemli bir hale gelmektedir.
Bu amaçla İçişleri Bakanlımız tarafından “Öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganı ile 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetlerinin yapılması için yıl boyu devam edecek bir kampanya yapılması kararlaştırılmıştır. Yıl boyunca yapılacak kampanyaya faaliyetlerinin başlatılması ve etkin bir farkındalık sağlanması için 06.02.2019 Çarşamba günü 12:00-13:30 saatleri arasında  devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek amacıyla tüm Türkiye genelinde eş zamanlı olarak yaya geçiş üstünlüğünün sağlanması, yayaların yaya geçitlerini kullanmasının teşvik edilmesi, yaya ve okul geçitlerinde araçların hızlarını azaltmaya yönelik fiziki tedbirlerin alınması ile kolluk birimlerimizce el broşürleri sürücü ve yayalara dağıtımı yapılacağı belirtilmiştir.
Bu Kapsamda İlçemizde de uygulamaya konulan proje ile Kaymakamımız Sayın Selami KAPANKAYA öncülüğünde İlçe Kolluk Birimleri ve Yenilyol İlkokulu İdareci, Öğretmen ve Öğrencileri ile uygulamaya konulmuştur. Uygulama esnasında konuşan Kaymakam Kapankaya “Ordumuzun Afrin’i aldığı harekâtta 155 vatan evladımızı şehit vermişiz.  Trafik kurallarına uymamaktan dolayı sadece yayaların karıştığı trafik kazalarında tam 1700 vatandaşımızı kaybetmişiz. Bu ülkemizde bir yılda  1700 Ocağa ateş düşmüş anlamına gelmektedir. Sonuç olarak hem yayalar açısından hem de sürücüler açısından toplum olarak tam bir bilinç,  eğitim ve kültür seviyesine ulaşmamız gerekmektedir. Tabi ki bunlar zamanla ve çalışmayla olacaktır. Bir sorunun çözümü için  önce sorunun olduğunu fark etmemiz  bilmemiz görmemiz gerekir.  İşte “ÖNCELİK HAYATIN,ÖNCELİK YAYANIN” kampanyasıyla biz bir  farkındalık oluşturmak istiyoruz. Öğrencilerimiz öğretmenlerimiz, engelli vatandaşlarımız ve Dinarlıların katılımı ile bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. Broşürlerimiz dağıtıldı, afişler asıldı, bütün okullarımız billboardlarla bu konuya ilişkin görseller ile kapladı. Bu konuda çok beğendiğim ve benimsediğim bir slogan var. “Trafikte sen kurallara uyarsan Herkesin uyduğunu göreceksin.” Yani hep başkalarından beklemeyeceğiz. Biz yaptığımız daire amirleri toplantısında daire amirleri olarak en başta resmi araçlarımız yayalara yol vermeli araçlarımız kurallara uymalı. Ben Kaymakam olarak makam aracımla kurallara uymalıyım ki vatandaş görsün benimsesin. Diğer bir konu şehir alt yapısı olarak şehir içinde engelli, hamile ve bebek arabasıyla vatandaşlarımız şehrin başından sonuna gidip alış verişini yapabiliyorsa, kaldırımlarında, cadde sokağında yardımsız sıkıntısız yürüyebiliyorlarsa orada insana yayaya saygı duyuluyor demektir. Yapamıyorsak orada sorumumuz var yapacak işlerimiz var demektir. Bunlar bizim öncelikli konularımız olacak.  Bizlerde takip edeceğiz. Buna benzer tüm sorunları birlik ve beraberlik içerisinde ilgileneceğiz, takipçisi olacağız. Amacımız önce yaya önce insan hedefi için yaşanabilir şehirler oluşturmaktır.” dedi  
 
İSAY2 Galeri