02.10.2018 Salı Günü İlçe Kaymakamı Selami KAPANKAYA Başkanlığında, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği ve Merkez Be. Başkan Yrd. ve Belde Belediye Başkanları, İlçe Jandarma Komutanı, İlçe Emniyet Müdürü, Köy, Merkez ve Kasaba Mahalle Muhtarları,  Okul Müdürleri ve Okul Aile Birlikleri temsilcilerinin katılımı ile “GÜVENLİ OKUL-GÜVENLİ EĞİTİM” konulu toplantı gerçekleştirildi.
                  İçişleri Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında 2007 yılında imzalanan ve 22.12.2016 tarihinde güncellenen İşbirliği Protokolü konusunda Milli Eğitim idareci personeli, Muhtarlar, Okul Aile Birliği başkanları, Köy ve Mahalle muhtarlarına bilgilendirme ve eğitim amaçlı düzenlene toplantıda verilen eğitim ve bilgilendirme yanı sıra toplantıya çağrılanların, soru, görüş ve önerileri cevaplandırıldı.
                 Toplantıda başlıca ele alınan konular; Okullarda İlçe Kolluk Kuvvetlerince her okul için ayrı ayrı olacak şekilde görevlendirilen güvenlik koordinasyon personeli marifetiyle, Okul İdarecileri-Öğrenciler ve Okul Aile Birliği temsilcilerinin işbirliğiyle Güvenli Eğitimin sağlanması;
                  Okul giriş çıkış saatleri ve ders saatlerinde okul çevresinde okul ve eğitim güvenliğini tehdit teşkil edebilecek olaylara anında müdahale veya önleyici tedbirlerin alınması;
                  Taşımalı ve şehir içi öğrenci servislerinin denetimi ile ilgili İlçe Kolluk Kuvvelerince gerekli denetimlerin titizlikle ve devamlılık esasına göre yapılması;
                 Okul çevrelerinde bulunan okul ve eğitim güvenliğini riske sokabilecek olan atıl ve metruk binaların mevzuata uygun olarak yıkımlarının Belediye Başkanlıklarınca yapılması, yıkıma uygun olamayanlarda ise gerekli güvenlik tedbirlerinin Belediye başkanlıkları ile İlçe Kolluk Kuvvetlerinin koordinesinde gerçekleştirilmesi konuları ele alındı.
                Toplantıda yapmış olduğu konuşmada katılımcılara seslenen Kaymakam KAPANKAYA; “İdarecilerimiz şahsım dâhil koltuklarımızda çakılı kalmamalı, okulumuzda köyümüzde aksayan bir problem varsa yerinde görmeli çözebilmek için gayret sarf etmeli yardıma ihtiyacı varsa sırasıyla üst mercilerin kapısını çalmalıdır. Her okul sabah akşam okulumun fiziki anlamda aksayan bir yeri varmı,öğrencilerim içiin tehlike arzeden bir vaziyet varmı, okul önünde yakınında  uygunsuz kişiler,hareketler,satış yapan yerler varmı  birkaç tur atıp göz kulak olmalı gözünü dört açmalıdır.Okulların ve çevresinin güvenliği ile ilgili ise protokol çerçevesinde görevlendirilen güvenlik koorinasyon personeli Okul Müdürleri ve Okul aile Birliği Başkanları ile koordine içinde olmalıdırlar. Her görevli kendi çalıştığı birimden sorumludur. Kurumun sakini gibi değil sahibi gibi aşkla şevkle çalışmalıdır ve çalıştığı birimin kalitesini ve güvenliğinin ilgili paydaşlarla işbirliği içerisinde sağlamakla görevlidir’’ diyerek sözlerini bitirdi.
                  Eğitim ve ilgili personeli bilgilendirme toplantısı olduğu için basının katılmadığı toplantı katılımcılar ile karşılıklı bilgi alış verişi ve dilek temenniler ile son buldu.
                 Konuyla ve ilçemizin asayiş problemleriyle ilgili aylık olarak Kaymakamlığımızca her ayın ilk haftasın da düzenlenmekte olan Asayiş Koordinasyon Toplantısında ayrıntılı ve kamuoyunu bilgilendirecek şekilde geniş katılımlı ayrıca toplantılar düzenlenmesine devam edilecektir.