Kaymakamımız Sayın Selami KAPANKAYA’nın Engelliler Günü Mesajı
Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i, yani 1 milyardan fazla kişi çeşitli yeti yitimi (Engellilik) durumuna sahiptir. Engellilik oldukça çeşitlilik göstermekte, nüfusun yaşlanması ve kronik hastalıklardaki artış nedeni ile engelli sayısı da artmaktadır.
Bu önemli gün, engelli insanları anlayabilmek açısından oldukça büyük öneme sahip. Çünkü gündelik hayatta karşılaştıkları sorunlar sadece engellilerin değil, hepimizin sorunudur.
Bugün gerek sosyal yaşamda gerekse iş yaşamında kendilerine çok zor yer bulan ve yaşamın birçok alanında çeşitli “engeller” ile karşılaşan engelli insanlarımızın farkına varmak ve onlarla birlikte yaşadığımızı unutmamamız gerekiyor. Bu nedenle, fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan tam iyi olma hali olarak tanımlanan sağlığın korunması ve geliştirilmesi için çaba sarf edilmelidir.
3 Aralık’ın Dünya Engelliler Günü olarak kutlanması elbette ki çok önemli, ancak engelli vatandaşlarımızı sadece yılda bir gün hatırlamak ve sonrasında unutmak doğru bir yaklaşım değildir. Engelli vatandaşlarımız için, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kamu otoritelerince alınacak önlemlerin, tedbirlerin ve yapılacak organizasyonların, sivil toplum örgütlerini de içine alacak biçimde daha da yaygınlaştırılmasını ve somut adımların atılması gerekmektedir.
Devletimiz, engelli bireylere özel hizmetlerini, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız başta olmak üzere, diğer bakanlıklarımız ve yerel yönetimlerimiz eliyle ulaştırmakta, özel bakım merkezleri, umut evleri, bakım, rehabilitasyon ve aile danışma merkezleri gibi kurumlarında kamu imkanlarını, engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine seferber etmektedir.
 Engelli bireylerin toplum içerisindeki varlıklarını kabullenmek, eğitimden spora, ulaşım ve fiziksel çevre düzenlemelerinden istihdama kadar pek çok alanda kendilerini yetersiz ve yalnız hissetmeyecekleri imkânlarla buluşturmak, yalnızca devletimizin değil, toplumun her kesiminin, her bireyin görev ve sorumluluğudur.
 Engelli bireylerimiz ise karşılaştıkları bir takım olumsuzluklar dolayısıyla toplumla bağlarını koparmamalı, önce kendileriyle sonra da çevreleriyle barışık olmaya gayret etmelidir. Sosyal hayattan kendilerini soyutlamayan, üretken birey olmayı amaçlayan engelli bireyler, mutlaka başarı ve mutluluğa da ulaşacak, böylelikle hayatlarındaki en büyük engeli bu yolla aşmış olacaklardır.
 Sevgi, yürek ve saygı engel tanımaz.3 Aralık Dünya Engelliler günümüz engelleri kaldırıldığı, onlara azami saygının, kolaylığın ve önceliğin gösterildiği, fırsat eşitliğinin sağlandığı, şehir, trafik ve bina altyapılarımızın engellilerin erişimine uygun hale getirildiği onların da mutlaka kendilerine ve hayata katkı sunabilecekleri bir yolun bir is ve becerinin mutlaka olabileceğinden ve bulunabileceğinden hareketle üretken hale geldikleri, mutlu oldukları ve olacakları güzel günlere vesile olmasını diliyorum.
Bütün istek ve beklentilerinin gerçekleştiği günlere, yaşama sevinçlerini hiçbir zaman kaybetmeden ve kısa sürede ulaşmaları dileğiyle, tüm engelli vatandaşlarımızın “3 Aralık Dünya Engelliler Günü ”nü kutlar, mutlu ve huzurlu yarınlar dilerim.